Email: fogarasi@hung.u-szeged.hu
SZTE BTK Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék
6722 Szeged, Egyetem u. 2-6.
Tel.: +36-62-544-828
Friss kötetünkből…
Az öko-irodalom tehát a poszthumanizmus által felkínált értelmezések mentén olvasható.
Houssem HamrouniAz ökológiai disztópia mint társadalomkritika
…a romantika nem csupán a mechanisztikus világképpel valós szembefordulásként, de a mai mélyökológiai irányzatok előfutáraként is értelmezhető. A vámpír ebben a kulturális közegben lett a populáris irodalom egyik legkedveltebb figurája.
Hódosy AnnamáriaAz ökogótikus vámpír
A regény kulcsjelenete az az óriáspillanat, amikor Törless szinte kiteszi testét az égbolt hatásának, a végtelen sugárzásának, az ég tekintetének, s ugyanakkor saját fürkésző tekintetével az eget faggatja.
Csányi ErzsébetAz égbolt mint néma jelbeszéd
…A vén cigány vízzel kapcsolatos képeit a Lear király fordítási munkálatai, a Shakespeare-ben való elmélyedés ihlethették.
Mezősi MiklósA vihar mint a filológia szolgálóleánya
…a katasztrófa minden esetben az emberiség vagy egy ember által kiépített rendszer szempontjából katasztrófa.
Steinbachné Bobok AnnaEmber a vízben
A szolgálólány meséje […] még olvasható volt úgy, mint ami a környezetváltozás lehetséges társadalmi következményeire figyelmeztet, de a folytatások mintha igyekeznének megszelídíteni ezt az üzenetet.
Madách a Tragédiában nem pusztán a dramaturgia terén előzte meg évtizedekkel korát […], hanem szemléletében is, hiszen a XIV. szín a bolygó jövőjéért, a klímaváltozás miatt bekövetkező hanyatlásért aggódó gondolatokat is elénk tárja.
Kürtösi Katalin"Szörnyű világ"
A szélsőséges klímának az emberrel szemben támasztott kihívása megfeleltethető magának a papírlapnak az íróval és az olvasóval szemben támasztott kihívásával. A klímával való megküzdés története pedig a novellaírás és -olvasás történetével egyenértékű, amely […] betölti és megszólaltatja a „fehér csendet”, a papír csendjét.
Kovács GáborEgy szinesztézia jelentésének nyomában
Előkészületben…
Az emberből sosem lesz gép. Az embertelen, de embervoltú nyilván még borzongatóbb, mivel alattomosabb és végzetesebb, mint az olyan ember, aki csak gép.
Martin HeideggerAz állítvány
…a technológiába (egy technológiába) bele is lehet szeretni.
Kulcsár-Szabó ZoltánFel nem robbant bombák, őrjöngő ráció, józan készenlét
Azonban mihelyt a protézis vagy az általában vett technicitás válik a tudás, illetve az elmondható vagy elgondolható dolgok feltételévé, szükségszerűen korlátozottá válik mindaz, ami a protézisről mint protézisről pozitívan tudható vagy mondható.
Ben RobertsStiegler Derrida-olvasata
…miközben az élő test munkavégző részének felváltását célozza, a gép már eleve ott volt abban a gép előtti gépben, amit összmunkásnak (Gesamtarbeiter) neveznek…
Jennifer BajorekAnimadverziók
Archívumunkból…
Kassai Lajos Kelet és Nyugat eltérő gondolkodásmódját képezi le az eredménycentrikus nyugati (olimpiai, sport) íjászat és a meditatív keleti (főképp kyudo) íjászat mentén…
Kelemen ZoltánHagyományötvözet
…a szubjektum saját helyzetértékelése egyfajta gondos fizetésimérleg-formára alapszik…
Gyulai ZoltánKatasztrófa, vallomás és rettegés...
A költő „átváltozása” undorító piócává („hirudo”) az Ars Poetica utolsó soraiban megnyitja az utat, hogy a Metamorphosest a horatiusi szöveg radikalizált és eltúlzott változataként olvassuk…
Tamás ÁbelOvidius Horatiusa
…a filmtudományi közösség keményvonalas elitista álláspontja az „agyatlan akciófilmekkel” szemben elbátortalanította a filmtudósokat, hogy komolyan foglalkozzanak az akciófilmekkel vagy annak bármely szegletével, beleértve a harcművészeti mozit is…
Kyle BarrowmanJáratlan úton
A fiktív harcművészetekhez kapcsolódó elemző, értelmező írások hozzájárulnak a már kidolgozott szempontok és módszerek alkalmazhatóságának igazolásához, illetve azok finomításához is.
Kanizsai ÁgnesTest, küzdelem és átadás...
A jelen maga nem szinguláris esemény, a modernség mint sajátos tranzitórikus narratíva teszi lehetővé egyáltalán észlelhetőségét.
Bednanics GáborSokféle modernség
A talajt vesztett irodalmi tudat legmarkánsabb kifejezési formája a regény.
S. Horváth GézaA szingularitás a történeti poétika horizontján
A szellemi öröm tiszta és nyugodt, az olyan öröm viszont, amely annyira heves, nyugtalan és összetett, mint amilyet a komikum vált ki, messzemenően érzéki. Az élet mámorát teremti meg, ami a szellemet is magával ragadja.
Friedrich SchlegelA görög komédia esztétikai értékéről
A népszerű nézetet, miszerint az ember az egyetlen olyan lény, amely nevet (homo ridens), később az ember, mint kinevethető lény (homo risibilis) kevésbé elterjedt tétele egészítette ki.
Lydia AmirA filozófia viszonya a komikumhoz
Vajon az eposzi kellékeket következetesen megreformáló Milton felfigyelt-e a homéroszi epikában gyakran és sokféleképpen megjelenő nevetésre és derűre, s ha igen, mit tartott megőrzésre és átdolgozásra méltónak saját költeményében?
Péti Miklós„Mosolygott minden”